image
Gdzie jest parafia Witaj na stronie Parafii Stowięcino. Nasza wspólnota należy do Diecezji Pelplińskiej, w dekanacie główczyckim.
Tworzą ją wioski: Stowięcino, Rzechcino, Gorzyno, Radosław, Gostkowo, Michałowo, Szelewo, Podole Wielkie, Olszewko, Zawada, Będzimierz, Dargoleza i Przebędowo.
Dowiedz się więcej
image
Logo Parafii opowiada o naszym świętym Patronie a tworzą go dwie tarcze herbowe. Pierwsza to herb Prus przypisywany Świętemu. Druga tarcza to stylizowany herb Polski.
Nasz Święty jest jednym z głównych Patronów i Opiekunów naszego narodu.
Dowiedz się więcej
* *
image image

Kilka razy zwrócono się do mnie z zapytaniem: co to jest ‘białe małżeństwo’? Dowiedziałem się również, że niektórych z nas zaniepokoiły dochodzące z pobliska pewne informacje. Spieszę więc wyjaśnić:


1. Coś takiego jak ‘białe małżeństwo’ istnieje. Polega ono na tym, iż małżonkowie związani węzłem Sakramentu Małżeństwa postanawiają za zgodą obojga żyć bez współżycia seksualnego. Nazwa ‘białe’ wywodzi się zapewne z tego, że biały kolor tradycyjnie przypisywany jest dziewictwu, a kobieta w 'białym małżeństwie' pozostawała dziewicą. Chyba najbardziej znanym 'białym małżeństwem' było to między Św. Kingą księżniczką węgierską a Bolesławem V, Księciem Krakowskim i Sandomierskim, choć jak wspominają kroniki było ono pomysłem Kingi to i Bolesław był jego umiarkowanym entuzjastą. Podsumowując, żeby małżeństwo mogło nazywać się ‘białym’, musi być ono małżeństwem sakramentalnym, a nie konkubinatem, oraz oboje małżonkowie od samego jego początku powinni zgodzić się na nie korzystanie z pożycia intymnego.

2. Czy żyjący w związkach niesakramentalnych mogą przystępować do Komunii św.? Odpowiedź brzmi - NIE! Wystarczy przypomnieć sobie naukę wyrażoną przez Pana Jezusa: Mt 19, 9 „A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nie-rządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo”. Takie same słowa znajdują się również w Ewangelii wg. Marka i Łukasza. W dniu zawierania małżeństwa również są przypominane inne słowa: „co Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela" Mt 19, 6. Wymienione teksty wyraźnie mówią o nierozerwalności małżeństwa i grzechu cudzołóstwa. W stanie grzechu również są ci, którzy na trwałe są w związkach partnerskich. We wszystkich tych przypadkach nie można przystępować do Komunii św. pamiętając o słowach Apostoła: 1 Kor 11 26-27. „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej”.

3. Ojciec Święty, bł. Jan Paweł II, określił jednak kiedy żyjący w związkach niesakramentalnych mogą przystąpić do Komunii św. Jednak taką możliwość obwarował pewnymi warunkami: 1) musi być to para w podeszłym wieku, gdzie już sam wiek jest rękojmią, że pożycie intymne nie wchodzi w grę; 2) muszą oni przed duszpasterzem wyrazić zapewnienie, że nie będą korzystać ze swej cielesności, a nawet spoczywać w tym samym pokoju; oraz, 3) do sakramentów obowiązkowo mają przystępować w obcej parafii, aby we własnym środowisku nie być powodem do zgorszenia. Ten punkt zakłada pewną tajność uczestniczenia w życiu sakramentalnym.

4. Na koniec, proszę Was, módlmy się za wszystkich, którzy poplątali sobie życie, aby jak najszybciej przybliżyli się do Boga poprzez pokutę. Bóg, jeśli tylko uznajemy swą winę i pragniemy się poprawić, czyli odrzucić grzech, zawsze spojrzy na nas z miłosierdziem.

LIturgia Słowa


Kontakt do Parafii

Herb Parafia Stowięcino

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA
Św. STANISŁAWA BP i M.
w STOWIĘCINIE

PL 76-220 Główczyce; Stowięcino 17;

Telefony.: +48 59 811 66 69 GSM: +48 606 437 056
Biuro parafialne czynne w soboty między 13:00 a 15:00

Informator parafialny

Zapisz się do parafialnego biuletynu aby otrzymywać wszystkie ważne informacje z Twojej Parafii. Będziesz otrzymywać wszystko co ważne na swoją pocztę.